Dragon Age

Cuda Thedas

Linia czasu

Dodano: 05 sierpnia 2010 14:30 | autor: Heavy Metal

Wszyscy zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, co będzie nas czekało w nadchodzącej, drugiej części serii gry ze stajni BioWare. Rozwinięcie niektórych wątków można wywnioskować z analizy przeszłych wydarzeń. Ku naszej uciesze twórcy zaznaczyli na linii czasu historię kontynentu Thedas, dzięki czemu możemy dowiedzieć się sporo ważnych informacji oraz poznać kluczowe lokacje, które przyjdzie nam zwiedzać.

1195 Czasy Starożytne

Dzięki magii i stali Darinius zdobył wielkie miasto Minrathous i ogłosił się Archonem - królem i najwyższym magiem. Ci, którzy go poparli, zostali Magistrami, magami-lordami królestwa. Na rozkaz Dariniusa podbili sąsiednie ziemie, a Imperium Tevinter zaczęło poszerzać swoje granice.

981 Czasy Starożytne

Wrogość, która narosła pomiędzy Imperium Tevinter i elfami, w końcu przeistoczyła się w otwartą wojnę. Armie Imperium otoczyły w oblężeniu legendarne elfie miasto Arlathan, które opierało się sześć długich lat... do czasu, aż Magistrowie zdecydowali się na przystąpienie do przerażającego rytuału krwi, który wchłonął Arlathana w ziemię, niszcząc go doszczętnie. Podbój elfiego królestwa został zakończony: wszyscy ci, którzy nie zginęli, zostali uwięzieni, ich dusze zostały zatracone, a ich starożytna kultura została zniszczona na zawsze.

620 Czasy Starożytne

Kirkwall, ostatnie z wielkich imperialnych miast, rośnie w siłę w odległych Wolnych Marchiach, dzięki potężnemu arcymagowi Eremiusowi Krayvan. Elfi niewolnicy zostali sprowadzeni w tysiącach do pracy w kamieniołomach, a uciemiężenie nadało miastu mroczną i krwawą reputację. Z czasem stało się ono znane jako "Miasto Łańcuchów", centrum imperialnego rynku niewolnictwa i miejsce przeznaczenia tych wszystkich, którzy zostali schwytani przez rozprzestrzeniające się prawo.

Linia czasu

395 Czasy Starożytne

Grupa najpotężniejszych Magistrów z Imperium, w tajemnicy otworzyła bramę do boskiego Złotego Miasta, siedziby Stwórcy i miejsca narodzin wszelkiego stworzenia. Zostali przeklęci za swój występek, brutalnie wyrzuceni z powrotem do świata jako zepsuci, pod postacią przerażających potworów - pierwszych Mrocznych Pomiotów. Pojawił się arcydemon Dumat, po czym rozpoczęła się pierwsza Plaga, otwierająca przeraźliwą wojnę, która zniszczyła krasnoludzkie królestwa oraz niemal unicestwiła ludzkość. Jedynie stworzenie Szarych Strażników ocaliło ziemie, gdy tylko ci zdesperowani bohaterowie finalnie zepchnęli Mroczne Pomioty po stuleciu wojen. Imperium Tevinter pozostało osłabione, lecz ludzkość zatriumfowała.

170 Czasy Starożytne

Prorokini Adraste i jej mąż, dygnitarz wojskowy Maferath, stanęli na czele armii barbarzyńców przemierzając Waking Sea, by zaatakować osłabione Imperium. Wzniecili rewolucję przeciw magom w całym Thedas i wkrótce ich armia stanęła przed bramami Minrathous. Przed ostatecznym przechyleniem szali zwycięstwa nad Imperium, Maferath zdradził Andraste, która została spalona na stosie - ale pamięć o niej przeżyła, inspirując powstanie religii, która pewnego dnia obejmie całe Thedas. Narodził się Zakon.

25 Czasy Starożytne

Po poszerzeniu granic Imperium, Kirkwall stało się odległym posterunkiem na niespokojnej granicy. Sąsiadujące tereny zostały szybko podzielone, co doprowadziło do powstania Orlais, barbarzyńskich Wolnych Marchii, a także nowej elfiej ojczyzny, Dalii. Pomimo swojego odgrodzenia Kirkwall nie uginało się i odpierało ataki wielu najeźdźców do czasu, aż w mieście doszło do buntu niewolników, którzy oswobodzili swoich przywódców z Tevinter w orgii przemocy. Spory nad prawami do twierdzy trwały przez wieki, ale już nigdy nie dołączyła ona do Imperium.

1:01 Wiek Boski

Zakon swoją pierwszą Świętą nazwał Justinią, nadając taką samą nazwę pierwszemu wiekowi w nowym kalendarzu. W tym wieku rozpoczęła się ekspansja wpływów Zakonu na całe Thedas, wspomagana przez Szarych Strażników. Pilnowano rozrostu Zakonu, głosząc nauki Andraste w całym Thedas.

1:05 Wiek Boski

Arcydemon Zezikel przebudził się, a wraz z nim nadeszła Druga Plaga. Mroczne Pomioty pojawiły się we wszystkich zakątkach kontynentu, zagrażając ludziom w Thedas. Ludzkość znalazła się w środku rozpaczliwej walki o przetrwanie, walki, która trwała sto lat. Ostateczna bitwa miała miejsce w latach 1:95 Boskiego Wieku w Starkhaven, największym mieście Wolnych Marchii. Ludzkie siły dowodzone przez armię Szarych Strażników odniosły spektakularne zwycięstwo przeciw Mrocznym Pomiotom, spychając je na wieki z powrotem do Głębokich Ścieżek.

Linia czasu

2:10 Wiek Chwały

Narastająca wrogość pomiędzy elfami z Dales a misjonarzami ludzi doprowadziła do elfiego ataku na Orlesianskie miasto Red Crossing. Rozwścieczony Zakon ogłosił świętą wojnę przeciw elfom, która będzie znana jako "Wyniosły Przemarsz w Dales". Nowa ojczyzna elfów została zniszczona, a jej mieszkańcy zostali zmuszeni do życia pod rządami ludzi i pozbawieni możliwości czczenia elfich bogów, bądź też uszli, by podjąć wędrówkę jako bezdomni włóczędzy.

3:10 Wiek Wieży

Wraz z przebudzeniem arcydemona Totha w całym Tevinter i w Orlais wybuchła Trzecia Plaga. Tylko szybka reakcja Szarych Strażników zapobiegła opanowania obu nacji przez Mroczne Pomioty. Ich armie spotkały się w Hunter Fell, gdzie zatarli armię Mrocznych Pomiotów gromiąc ich arcydemona w najkrwawszej bitwie w historii. Legenda głosi, że stosy trupów Mrocznych Pomiotów leżą ponad sto metrów pod ziemią, a ich krew zatruła ziemię w miejscu, gdzie polegli.

3:87 Wiek Wieży

Naginając zakazy Zakonu w sprawie magii, kapłani Imperium Tevinter wyłamali się spod orlesianskiego przywództwa w "Wielkiej Schizmie". Widząc Andraste nie jako boską prorokinię, ale śmiertelny symbol nadziei -- i prawdopodobnie potężnego maga -- imperialni kapłani niespodziewanie w Katedrze Minrathous na Świętego wybrali mężczyznę. Znany jako "Czarny Święty", stał się silnym symbolem antyimperialnej propagandy i wywołał złość wśród wszystkich magów.

4:40 Wiek Czarny

Zakon oburzony przez Wielką Schizmę zebrał armię wiernych z całego Thedas i cztery razy skierował ją na Imperium chcąc zniszczyć pogan i ich fałszywy Zakon. Te "Wyniosłe Przemarsze" zdewastowały ziemię i ostatecznie nie udało im się dopiąć swego: Katedra Minrathous stała dalej. Do tego dnia Shizma pozostała nieuzdrowiona, a imperialny Zakon stał się niezależny od swych braci i sióstr w Orlais.

Linia czasu

5:12 Wiek Wyniosły

Wyniosłe Przemarsze zakończyły się z początkiem Czwartej Plagi. Arcydemon Andoral pojawił się w Antivii, prowadząc hordy Mrocznych Pomiotów na Wolne Marchie oraz Anderfels. Pozbawieni pomocy zostali niemal zniszczeni... do czasu przybycia heroicznych Szarych Strażników na swoich gryfach. Elfi Strażnik Garahel ostatecznie pokonał arcydemona w Ayesleigh, jednakże w walce utracono gryfy. Myślano, że wyeliminowano Mroczne Pomioty na zawsze.

5:42 Wiek Wyniosły

Zaczynając od zera i jednocząc walczących barbarzyńców z dalekiego południa, Calenhad Wielki zostaje koronowany na pierwszego Króla Ferelden i tworzy tym samym legendę, która przetrwa długo i będzie inspirować jego oraz jego potomków.

6:30 Wiek Stali

Ziemie Thedas obiegły pogłoski na temat dziwnych mężczyzn, którzy przybyli do dżungli na północnych wyspach na Oceanie Boeric, mężczyzn wysokich, z rogami i statkami, które strzelały gromami. Ci mężczyźni nazywali siebie "qunari" i najechali kontynent z ogromną siłą, co zaskoczyło ludzi. Wszystkich, których podbili, zmuszali do nawrócenia się na Quna, ich despotyczną religię, która głosiła, że wszyscy są równi, ale lekceważyła przy tym wolność jednostki. Ludzkość walczyła przez wieki, aby wydostać się spod brzemiona qunari.

7:60 Wiek Burzy

Brutalna okupacja Kirkwall przez qunari została przerwana przez siły orlesianskie, które wprowadziły chevaliera jako tymczasową władcę bogatego miasta handlowego. Przeciwko temu ruchowi stały zjednoczone miasta Wolnych Marchii, a także wielu elfów, którzy wobec Quna na krótko stali się równymi obywatelami. Bunty ze strony Kirkwall i groźby partnerów handlowych sprawiły, że Orlais się wycofał. Szlachta Kirkwall po raz pierwszy mogła decydować o swoim rządzie i wybrano pierwszego wicehrabiego Kirkwall.

Linia czasu

8:24 Wiek Błogosławiony

Po wielu latach cofania się w dekadentyzm, Szalony Imperator Reville z Orlais najechał i podbił Ferelden w bitwie pod Lothering. Uzurpator Meghren został osadzony na fereldeńskim tronie, podczas gdy wnuczka prawowitego króla kontynuowała swą walkę, jako znana Buntownicza Królowa. Orlesianskie imperium cieszyło się z odrodzonej dzięki inwazji mocy, był to okres, który Reville szybko zmarnował.

8:99 Wiek Błogosławiony

Uważano, że smoki wyginęły przez nieosławionych łowców smoków z Nevarry prawie trzy wieki temu, ale nad Górami Frostback zauważono Wielkiego Smoka podczas "zewu krwi". Pomimo, że uczeni uznali to za straszliwi omen, Zakon stwierdził, że jest to znak chwały orlesianskiego Imperium i nazwał kolejny wiek Wiekiem Smoka. Rebelianci z Ferelden z kolei wzięli to za znak odrodzenia ich nacji i z powodzeniem wyrzucili Orlesian na trzy lata.

9:21 Wiek Smoka

Lord Marlowe Dumar zostaje mianowany nowym wicehrabią Kirkwall, zastępując tym samym Perrina Threnholda, tyrana zabitego przez miejskich templariuszy "dla dobra wszystkich". Jendakże wielu dodaje, że nadużycia Threnholda spotkały się ze sprzeciwem dopiero po tym, jak próbował usunąć templariuszy z miasta. Powiadają, że Dumar posiada moc tylko dlatego, że templariusze go tolerują, a także to, iż ich Zakon podczas jego panowania stał się niezwykle potężny. Stali się centralną siłą Zakonu we wschodnim Thedas, a swój Krąg Magii trzymają w żelaznym uścisku.

9:21 Wiek Smoka

Piąta Plaga rozpoczęła się na południu Ferelden wraz z powstaniem arcydemona Urthemiela. To, co było postrzegane jako katastrofa, okazało się zaskakującym zwycięstwem - ocalały Szary Strażnik zjednoczył królestwo przeciw Mrocznym Pomiotom i zabił arcydemona w Bitwie pod Denerim, po czym został okrzyknięty Bohaterem Ferelden. Piąta Plaga skończyła się zanim tak na prawdę się rozpoczęła, a całe Thedas radowało się.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież