Dragon Age

Cuda Thedas

Historia Zakonu: Rozdział 4

Dodano: 15 maja 2010 13:28 | autor: Dirklan

Tłumy obecne przy śmierci Andrasty miały rację ująć rozpacz. Uważa się, że egzekucja prorokini rozwścieczyła Stwórcę i ponownie odwrócił się on ludzkości, pozostawiając mieszkańców Thedas, cierpieli w ciemności.

W tych mrocznych czasach ludzkość poszukiwała światła, jakiegokolwiek światła. Niektórzy odnaleźli pocieszenie w demonicznych kultach obiecujących władzę i bogactwo. Inni modlili się do Dawnych Bogów, prosząc o wybaczenie, błagając wspaniałe smoki, by te powróciły do naszego świata. Jeszcze inni upadli tak nisko, że poczęli oddawać cześć mrocznym pomiotom, organizując nikczemne kulty, których celem było wywyższanie zła w jego najczystszej formie. Mówi się, że świat zapłakał, podczas gdy ludzie czekali na przybycie zbawcy, który się jednak nie zjawiał.

Wyznawcy Andrasty nie porzucili jej nauk, gdy umarła. Kult Andrasty ocalił jej święte prochy z dziedzińca w Minratusie i ukrywając w sekretnej świątyni, której lokalizacja dawno już została zapomniana. Prochy Andrasty stanowiły symbol wytrwałej wiary w Stwórcę, wiary, że ludzkość może zasłużyć sobie na Jego przebaczenie, mimo że tak strasznie mu ubliżyła.

Z biegiem czasu Kult Andrasty rozprzestrzeniał się i rósł w siłę, powstała także Pieśń Światła. Śpiewajcie ją w czterech stronach Thedas, mówiono, a świat zwróci w końcu na siebie uwagę Stwórcy. Wraz z rozprzestrzenianiem się Pieśni Światła, kult Andrasty stał się znany jako Zakon Andrastański. Ci, którzy przechodzili na stronę Zakonu, uważali, że ich misją jest nieść słowo Andrasty.

Było wielu nawróconych, w tym także potężni ludzie z Imperium oraz z miast - państw, które tworzą współczesne Orlais. Potęga słowa Stwórcy była tak wielka, że młody król Drakon zorganizował serię Świętych Marszów, których celem było zjednoczenie miast - państw i stworzenie imperium mającego wypełniać tylko i wyłącznie wolę Stwórcy. Imperium Orlesiańskie stało się siedzibą władz Zakonu, a Wielka Katedra w Val Royeaux źródłem ruchu, który dał początek zorganizowanemu Zakonowi, jakim znamy go dzisiaj. Drakon, wtedy już Imperator Drakon I, powołał do życia Krąg Magów, Zakon Templariuszy oraz Święte Oficjum. Wielu członków Zakonu czci go praktycznie na równin z samą Andrastą.

Współczesny Zakon to instytucja zajmująca się przede wszystkim wiarą, lecz także tym, co konieczne, a więc ochroną Thedas przed potężnymi siłami, które mogłyby mu zaszkodzić. Podczas gdy Szara Straż broni świata przed Plagami, Zakon chroni ludzkość przed nią samą. Przede wszystkim stara się jednak zasłużyć na przebaczenie Stwórcy, by pewnego dnia powrócił i zmienił świat w raj, jakim obiecał go uczynić Stwórca.

  • Fragment Opowieści o zniszczeniu Thedas autorstwa brata Genitivusa, uczonego Zakonu.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież