Dragon Age

Cuda Thedas

Historia Fereldenu: Rozdział 1

Dodano: 31 maja 2010 16:14 | autor: Dirklan

Ferelden, jaki teraz znamy, nie istniał przed Wiekiem Świętych. Dolina, w której obecnie leży ten kraj, podzielona była pomiędzy tuziny klanów Alamarri, które nieustannie walczyły ze sobą nawzajem w imię honoru, ziemi, posłuszeństwa właścicielom ziemskim, a w jednym pamiętnym wypadku - imienia nadanego ulubionemu mabari.

I wówczas, w roku 33 Wieku Świętych, Kalenhad Theirin został teyrnem Denerim i wszystko się zmieniło.

Większość naszej wiedzy o powstaniu naszego narodu pochodzi z dawnych pieśni, pamiętanych przez bardów. Pełne są one wyolbrzymień i bezczelnych kłamstw, ale w tej kwestii niewiele się akurat różnią od publikacji niektórych współczesnych mi uczonych. Poeci i uczeni nie mogą dojść do zgody co do tego, w jaki sposób Kalenhad tego dokonał, ale jasne jest, że zyskał sobie poparcie Kręgu Magów, który wykonał dla niego srebrzystą zbroję. Miała ona, wedle legendy, odbijać każdą strzałę i każde ostrze. Kalenhad poprowadził swą armię przez dolinę i zajął Redcliffe - stając się jednym z trzech jedynie ludzi, którzy zdobyli tę fortecę w oblężeniu - i stanął przed bannami zjazdu, ogłaszając się królem.

Poeci twierdzą, że wszyscy bez wyjątku uklękli przed Kalenhadem. Ballady zwykle pomijają jednak fakt, że otaczał go wówczas pierścień Popielnych Wojowników i lojalnych mu magów z Kręgu.

Od Kalenhada rozpoczęła się linia królów i królowych z rodu Theirin, którzy sprawowali i nieprzerwanie władzę aż do 44 roku Wieku Błogosławionego, kiedy to na Ferelden uderzyła orlesiańska inwazja. Prawowity król zmuszony był uciekać z Denerim i przez siedemdziesiąt lat na tronie zasiadała marionetka obcego mocarstwa.

  • Fragment księgi Ferelden; folklor i historia siostry Petryny, uczonej Zakonu.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież