Dragon Age

Cuda Thedas

Kalendarz Thedas

Dodano: 30 maja 2010 14:25 | autor: Dirklan

Większość prostych ludzi nie ma żadnego pożytku z dokładnej znajomości naszego kalendarza, potrzebny jest im tylko, by wiedzieć, biedy przypada święto przesilenia letniego, kiedy należy się spodziewać pierwszych śniegów i do którego dnia trzeba ukończyć zbiory. Wiedzieć, który mamy rok, jest zmartwieniem dla historyków i poborców podatków, i tylko nieliczni, jeśli ich przyprzeć do muru, potrafiliby wyjaśnić, dlaczego nasz obecny Wiek nosi miano smoka.

Mamy teraz rok 9:30 Wieku Smoka, czyli trzydziesty rok dziewiątej Ery od dnia koronacji pierwszej Boskiej naszego zakonu.

Każdy Wiek liczy sobie dokładnie sto lat, a nazwa kolejnej jest wybierana w roku dziewięćdziesiątym dziewiątym. Uczeni z Val Royeaux przedstawiają raport o omenach, które dostrzegli w owym roku, a także zakonne całymi miesiącami ślęczą nad wynikami badań, nim Boska ogłasza wreszcie nazwę nadchodzącego Wieku. Nazwa ta ma być przepowiednią na nadchodzące czasy i odzwierciedlać to, co ma w nich spotkać mieszkańców Thedas.

Obecny wiek nie miał być Wiekiem Smoka. W ostatnich latach Wieku Błogosławionego, Zakon szykował się do ogłoszenia Wieku Słońca, w wiązaniu do symbolu imperium orlesiańskiego, które wówczas rozciągało się na ogromnej połaci południowego Thedas, a pod jego władzą znajdował się zarówno Ferelden, jak i dzisiejsza Nevarra. Miał to być gest w stronę chwały imperium Orlais. Lecz gdy powstanie w Fereldenie poczęło nabierać sił, tuż przed bitwą nad rzeką Dein, wydarzyła się przedziwna rzecz: pojawił się straszliwy wysoki smok, który począł pustoszyć kraj. Sądzono wówczas, że w czasach nevarrskich polowań na smoki bestie te zostały praktycznie wytępione; mówi się też, że widok wielkiego jaszczura nadciągającego znad Mroźnego Grzbietu był tyleż majestatyczny, co przerażający. Gdy smok zaczął miotać się w szale, szukając pożywienia i niszcząc wszystko, co stanęło mu na drodze, wiekowa Boska Faustyna II niespodziewanie ogłosiła Wiek Smoka.

Niektórzy twierdzą, że miała to być deklaracja poparcia dla Orlais w walce przeciwko Fereldeńczykom. jako że smok należy do symboli heraldycznych rodu Dufayel, z którego wywodził się król Meghren, zwany uzurpatorem Fereldenu. Nawet jeśli to prawda, gniew wielkiego smoka spadł przede wszystkim na orlesiańską stronę Mroźnego Grzbietu. Zginęły setki ludzi, tysiące rzuciły się do ucieczki ku północnym wybrzeżom, a fereldeńscy powstańcy zwyciężyli nad rzeką Dein, odzyskując tym samym niepodległość.

Powszechna jest opinia, że Wiek Smoka będzie oznaczał czas brutalnych i drastycznych zmian w całym Thedas. Jak będzie naprawdę, pokaże przyszłość.

  • Fragment księgi Sumienny teolog autorstwa brata Genitivusa, uczonego zakonnego, 9:25Smoka.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież